יום חמישי, 21 בינואר 2016

שטיחים לבית

שטיחים לבית

שטיחים הם הפריט הנפוץ ביותר בכל בית מקרב פריטי הריהוט המעטרים את הבית. לא מדובר רק בפריט נוי, אלא בפריט הפרקטי ביותר בבית - בחור במיוחד. הוא שומר על חום הגוף של המתהלכים בבית, בחדרים קטנים שטיחים עבים או שטיחים מקיר לקיר שומרים גם על הטמפרטורה בחדר חמה מעט יותר ממה שהייתה יכולה להיות אם לא היה שטיח ברצפת החדר המדובר. כמו כן, בתים שבהם מתהלכים ילדים קטנים באופן קבוע מעדיפים לרפד את הרצפה בכמה שיותר שטיחים משום שילדים נוטים לרוץ, להשתולל, או ללמוד ללכת – ולכן הם גם נופלים הרבה, שטיחים עבים מגבילים את רמת הכאב שעלולים הילדים לסבול ממנו אם הם נופלים.

אבל לשטיחים יש גם חסרון - קשה לנקות אותם. מעבר לאבק שהם תופסים, אם נשפך עליהם לכלוך נוזלי קשה מאוד לנקות אותם. להלן כמה עצות לניקיון שטיחים עם מקרצפות לשטיחים שאתם עשויים למצוא מועילות.

אם יש לכם שטיחים שאינם מודבקים לרצפה ואינם מחוברים לרצפה מקיר לקיר, אתם עשויים לחשוב שאם תתלו את השטיח על מעקה המרפסת ותחבטו בו, כפי שאנשים רבים היו עושים, תצליחו להסיר את האבק בצורה טובה יותר מהשטיח. אך זה לא נכון, זו לא שיטה יעילה משום שהחבטות הללו יוצרות נזקים בלתי הפיכים לשטיח, למבנה הקשרים המעצבים אותו ואפילו לצבעים שממנו הוא עשוי. כמו כן, לא מדובר בשיטה יעילה להסרת האבק משום שבניגוד לשאיבת האבק, האבק לא נאסף במקום אחר ולא משתחרר משם אלא החבטות מרימות את האבק מהשטיח וחלקיקי האבק מרחפים סביב השטיח אך בסופו של דבר חוזרים אליו.

אם בשואבי אבק עסקינן, שימו לב שגם כאן לא מדובר בפעילות תמימה לחלוטין. לשואבי אבק רבים יש כמה וכמה דרגות חוזק לשאיבה שלהם. אנשים רבים משתמשים בעיקר בעוצמת השאיבה החזקה ביותר. אך מומלץ בנקיון שטיחים שלא להשתמש בעוצמת השאיבה החזקה ביותר משום שהדבר מפורר את הסיבים שמהם השטיח עשוי ושוחקת אותו. מומלץ להנמיך את עצמת השאיבה ולנקות את השטיח משני צדדיו במקום לשאוב בעוצמה החזקה ביותר רק צד אחד של השטיח.

לא לטאטא מתחת לשטיח - בנוסף להיות שופעת אבק, מדינת ישראל היא גם מדינה עתירה בלחות. אחד המקומות המועדים ביותר לפורענות בתחום הזה הוא השטח על הרצפה שמכוסה בשטיח. מכיוון שהרצפה שמתחת לשטיח היא שטח מכוסה רוב הזמן, אין לה אוורור מתאים ולכן מצטברת לחות. ייבשו את הלחות הזו לפני שהיא הופכת לבוץ ומזהמת את הבית. ישנם משטחים מיוחדים שניתן להניח בין הרצפה לשטיח שקלים לניקוי, קל לאוורר אותם והם מנטרלים את הצטברות הלחות והאבק הזו שמתחת לשטיח.

השמש אמנם מחממת, אך כמו כשיש להיזהר כאשר משתזפים בים כך גם חשוב להיזהר שהשטיח לא ייהרס כאשר הוא בא במגע עם אור השמש. אור השמש עלול בחשיפה ממושכת לפגוע בצבעיו של השטיח, שטיחים דהויים רבים הם שטיחים אשר היו חשופים לשמש זמן רב מדי. פרשו את השטיחים בחדרים שאינם חשופים כל כך לאור השמש או לחלופין, הגיפו את התריסים בשעות הקשות של אור השמש – לא רק לבריאות השטיח, גם לבריאותכם.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה